זבל\קומפוסט\הומוס

זבל/קומפוסט/הומוס

סוגי דשנים אורגניים

מהו זבל? מהו קומפוסט? מהו הומוס? מהו גואנו?
שימוש בחומרים אורגניים לטיוב הקרקע ו/או מצע השתילה נפוץ ברחבי העולם. בטקסט זה נסביר על ארבעת הסוגים הנפוצים והיעילים ביותר.

מהו זבל?

הזבל, המכונה גם חומר אורגני, הוא סוג של דשן אורגני. 
בחקלאות משתמשים בזבל להעשרת הקרקע בחומרים מזינים, לטיובה ולהעלאת האיכות של היבולים ואת כמותם.
נהוג לעשות שימוש בארבעה סוגים של זבל אורגני: זבל משק שמקורו ביונקים, זבל משק שמקורו בעופות, זבל משק שמקורו במצע הגידול של בעלי החיים ובבוצת שפכים. 
זבל המשק כולל הפרשות של בעלי חיים וחומרים שמקורם בצומח ואשר שימשו כמצע לבעלי החיים.

מהו קומפוסט?

קומפוסט הוא דשן עשיר המיוצר מזבל. הזבל עצמו מורכב מחומרים אורגניים ואי-אורגניים. חומרים אלו מתפרקים חלקית והופכים לרקב, וזהו תהליך ייצור הקומפוסט.
קיימים סוגים שונים של קומפוסט הנבדלים זה מזה במקורות החומרים האורגניים המהווים את הבסיס לתהליך הייצור שלו. מקורות אורגניים אפשריים הם :זבל בקר, זבל חצרות, זבל עופות, זבל סוסים, זבל צמחי ועוד. ניתן להשתמש גם בבוצת שפכים ובאשפת ערים, אך תהליך זה דורש תפעול ובקרה מיוחדים.
לאחר שנוצר הקומפוסט, ניתן להוסיף לו תולעים אדומות. תולעים אלו מעכלות את הקומפוסט ובכך מפרקות את החומר האורגני המצוי בו. הן יוצרות חומרים אנאורגניים אשר משפרים את איכות הקומפוסט.

אלו בעיות עלולות להיווצר בשימוש בקומפוסט או בזבל?

השימוש בפסולת מסוגים שונים עלול לגרום להעברת זרעים שונים מהזבל או הקומפוסט אל הגידול שלשמו עשינו שימוש בחומרים אלו.
בוצת שפכים שמקורה בשפכים עירוניים, בעייתית כיוון שתהליך הטיוב שלה והפיכתה לדשן כרוך בגורמים רבים ועלול ליצור השפעות מזיקות על בני אדם וחיות המצויים בסביבת התהליכים.

מהו הומוס ומהם יתרונותיו?

ההומוס (רקבובית) הוא תוצר פירוק חומר אורגני המצוי בקרקע כתוצאה מתהליכים כימיים וביולוגיים ( להם אחראים בעיקר תולעים ומיקרואורגניזמים). ההומוס עשיר באנזימים ובבקטריות מועילות לצמח. כמו כן, הוא אינו מדיף ריחות לא נעימים והשימוש בו אינו מאפשר סכנה של חדירת זרעים זרים לתערובת.
חומרי ההזנה המצויים בהומוס זמינים לצמח מיד לכאשר מצניעים אותו באדמה / במצע גידול , זאת לעומת קומפוסט או זבל שקצב הזמינות של היסודות המצויים בהם לשורשי הצמח נע בין 3 חודשים לשנה.

מהו הומוס נוזלי?

הומוס נוזלי יכול להגיע משני מקורות.
מקור ביולוגי – מיצוי הומוס התולעים למים. לעתים נעשה המיצוי באמצעות הרתחה, תהליך אשר מחסל את המיקרואורגניזמים המועילים ולכן מפחית מיעילות החומר.
מקור מינרלי – אינו מבוסס על הומוס תולעים אלא על ניצול מינרל בשם לאונרדיט. מינרל זה הוא תערובת טבעית של כבול ופחם לבן. המוצר אורגני כיוון שאינו עובר סינטזה אך אינו קשור בשום צורה להומוס תולעים.

מהו גואנו?

גואנו הוא שם כולל לדשן אשר מבוסס על לשלשת של עופות ימיים ופרש של עטלפים וכלבי ים.
זהו דשן טבעי יעיל במיוחד אשר מכיל ריכוזים גבוהים של חנקן , זרחן ואשלגן.
כולם חומרים שחסרון בהם, עשוי להגביל את התפתחותם של הצמחים. 
בקרקע בה  חסרים יסודות הזנה , תוספת של גואנו תהפוך אותה לפורייה יותר באופן משמעותי.
הרכב הגואנו: 
פעמים רבות אחוז חנקן גדול פי כ-30 מזבל בהמות רגיל.
 חנקן מופיע כאמוניה ( אמון ) וחומצת שתן ( אוריאה ), זרחן מופיע כחומצה זרחתית, אשלגן מופיע כאשלגן חנקתי , היסודות בצורתם זו זמינים לצמח ויעילים במיוחד!
כמו כן מכיל הגואנו חומצה פחמתית וחומצה אוקסלית, חומצות אלו מועילות במיוחד לצמחים ולעיתים משמשות כתוספים לשיפור הגידול והגברת התפוקה.

כל ההמלצות הנכללות בפרסום זה הן בגדר ייעוץ בלבד. על כל מי שפועל לפיהן לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים. ביצוע כל פעולה על פי ייעוץ זה הינה על אחריות המבצע בלבד.